Charakter plemene

23. 04. 2009 | † 20. 07. 2009 | kód autora: 6NB

Pražský krysařík (PRAGUE RATTER)

 

Původ Česká republika, velikost 17 až 23 cm, váha kolem 2 kg, zbarvení černé se sytými žlutými znaky, plavé, modré se znaky.

Tento drobný psík má hlavu hruškového tvaru, výrazný stop, kulaté tmavé oči, vztyčené nebo polovztyčené větší uši, krátký rovný a pevný hřbet, ocas vysoko nasazený, krácený, šikmo vzhůru nesený, končetiny pevné s pružným pohybem. Srst krátká, lesklá, přilehlá.

V historických pramenech najdeme zmínky o malých psících již v dobách knížete Vladislava II. Malý krysařík býval společníkem mnohých šlechticů u českého dvora a darem se dostával do celé Evropy. Bohužel vzhledem k válce došlo k zániku plemene a v 70. letech začala cílevědomá snaha o regeneraci tohoto, FCI zatím neuznaného, národního plemene.

Pražský krysařík je trpasličí psík, čilý, živý a temperamentní, hbitý a rychlý. Má výborný čich a projevuje se jako schopný lovec drobných hlodavců. I přes svou malou postavičku není jen hračkou, ale naopak dokáže být velmi ostražitý a nic neunikne jeho pozornosti. Jestliže se mu něco či někdo nezdá, ohlásí narušení svého teritoria štěkotem. Povahově je však ke svému majiteli a rodině velmi přátelský, milý a mazlivý, poslušný a dobře ovladatelný. Vejde se i do nejmenšího bytu a hodí se i pro začátečníky. Jeho krátká srst vyžaduje minimální péči.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.